۱۰ مرداد ۱۳۸۹

سزای انسان بی اختیار در قرانآیا انسان به میل و اختیار خود به اسلام ایمان نمی آورد یا به اختیار و اراده خداوند کافر و بی ایمان می شود؟ 


سزای انسان بی اختیار در قران
مطابق نص صریح قران چندین آیه در قران وجود دارد که الله  بطور صریح در قران فرموده دلیل انکه برخی از انسانها به خدا و روزمحشر ایمان نمی اورند انست که مشیت و اراده اللهی بر ان تعلق گرفته است که کافران ایمان نیاورند  و در این رابطه اختیاری از خود ندارند و محکوم به عذاب ابدی هستند و انانکه به خدا و روز محشر ایمان می اورند بدلیل انست که خداوند خواسته است که ایمان بیاورند و افراد (با ایمان) نیز دراین رابطه اختیاری از خود ندارند.


در ذیل نمونه هایی از این ایات را بررسی میکنیم:

 قران آیه 57 سوره کهف  : 

- بر دلهایشان پرده نهاده ایم، تا آیات مارا نفهمند و گوشهایشان را سنگین ساخته ایم و اگر انها را به هدایت بخوانی دیگر ابدا هدایت نخواهند شد.
  
 قران  آیه 107 سوره انعام  :  

- و اگر خدا می خواست انان را از شرک باز می داشت و ما تورا نگهبان انان نکردیم و تو وکیل انها نخواهی بود.

 قران  آیه 25 سوره انعام  :  

- برخی از آنان(کافران) به سخنان تو گوش فرا دهند ولی در دلهایشان پرده نهاده ایم که آنرا نفهمند و گوش آنها از شنیدن همه آیات اللهی سنگین است و لذا به آن ایمان نمی آورند.

 قران  آیه 7 سوره بقره  :  

- خداوند بر دلهای (کافران) مهر و در گوشها و چشمانشان پرده نهاده و انها را عذابی است سخت.

 قران  آیه 96 سوره یونس  :  

- آنانکه نامزد حکم عذاب خدا هستند،ایمان نمی اورند.

 قران  آیه 13 سوره سجده  :  

- اگر می خواستیم در هر شخصی نور هدایت می انداختیم اما حرف من حق است ودوزخ را از جن و انس پر خواهیم کرد.
   
 قران  آیه 99 سوره یونس  :  

- و اگر خدای تو می خواست،کلیه مردم در روی زمین ایمان می اوردند،تو چگونه می توانی همه را به جبر و اکراه با ایمان گردانی.

 قران  آیه 100 سوره یونس :

- و هیچیک از نفوس بشر را تا خدا نخواهد ایمان نیاورند و خدا کفر را برای مردم بیخرد که عقل را بکار نبندند،مقرر می دارد.

 قران  آیه 23 سوره جاثیه  : 

- آیا می نگری انرا که هوای نفسش را خدای خود قرار داده و خدا او را دانسته گمراه ساخته و مهر در گوش ودلش نهاده و در چشم او پرده ظلمت کشیده،پس او را بعد از خدا چه کسی هدایت خواهد کرد،ایا متذکر این معنی نمی شوید.

 قران  آیه 14 سوره سجده  :

- بسزای انکه روز واپسین را فراموش کردید، اکنون بچشید عذاب مارا،ما هم اکنون شما را فراموش می کنیم و شما برای همیشه بسزای اعمال خود در عذاب خواهید بود.


سزای انسان بی اختیار در  قران
چرا وقتی الله در قران خود نخواسته برخی ازانسانها هدایت شوند و به روز محشر ایمان بیاورند ، چرا سزای هدایت نشدن آنان را عذاب جاوید در دوزخ قرار داده است؟
- نقد زندگی تاریخی حضرت محمد 
- جن در قرآن و اسلام 
- تناقضات قران
- آیا حضرت محمد معصوم بوده؟
 
 
 
 

۲۳ نظر:

 1. سلام ..جواب رو دیدم .. میخوام بگم که دیگه خیلی تند نرو .. هرچند به عقیده من هر کسی باید آزاد باشه که سازنده رو قبول کنه و یا نه و کسی هم نباید کسی رو به جرم اینکه به یک سازنده اعتقاد نداره مجازات کنه .. من که گفتم که این دین امروزی رو قبول ندارم ولی ببین آیا این بدن میتونه خودبخود بوجود بیاد همه ی دستگاهها در عالی ترین شکل در جای مخصوص خودشون هستند حتما که نباید با یک خدایاب ساخته دست بشر به خدا رسید .. من وجود یک سازنده را بیشتر از وجود خودم قبول دارم ... ولی به عقیده ی تو هم احترام میگذارم و میگم تو هم باید آزاد باشی تا بتونی عقایدت رو همه جا بیان کنی .. موفق باشی
  راستی .. من عدالت سازنده ی انسان رو اصلا قبول ندارم ... شاید یک دنیای دیگه باشه تا اونجا عدالت رو برقرار کنه ولی توی این دنیا سازنده ی ما عدالتی نداره........

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. درود بر مرد شعر با آزادگی و آزاداندیشیش
   از ابتدای تاریخ مکتوب و مستند،این اعتقادات،نه تنها عدالت،تکامل،سازندگی،بشریت،اخلاقیات،انسانیت و..... را با خود به ارمغان نیاوردند بلکه شواهد نشان میدهند که با إعمال این قبیل اعتقادات،بشریت به قهقرا رفته است.
   با احترام به شما و اعتقادات شما
   دوست شما

   حذف
  2. مگه میشه به تفسیر توجه نکرد برخی آیات در مورد کافرانی است که باصلح درمیان مسلمانان زندگی می کنند برخی آیات در مورد کافرانی است که به مسلمانان حمله می کنند کافر که سهل است مگر عراقیها که به ما حمله کردند مسلمان نبودند آیا باید حمله آنها را مانند حمله مغول تماشا می کردیم

   حذف
 2. از اینکه امثال شما در حوزه دین اقدام به نگارش مطلب می کنند جای سپاسگذاری دارد

  پاسخحذف
 3. سلام

  دوست گرامی از اینکه متن کتابی را بازشناسی می کنید روش خوبی است. آنچنان که هر متنی می تواند و می بایست بدون تعصب ورزی کوشی نو انجام پذیرد.
  من مطالب را مطالعه کردم ولی حرفی جدید نیافتم. موضوع اصلی برای من حرف زدن بدون پیش داوری است. نوع انتخاب تیتر جای سوال دارد. با کدام پشتوانه فکری به نقد کتاب مقدس نزد مسلمانان نشستید؟ آیا از موضع ک دیندار غیر مسلمان و یا ضد دین؟

  پاسخحذف
 4. سلام دوست عزیز وبلاگ تحقیقاتی خیلی مفیدی داری با توجه به اینکه مستند صحبت می کنی قابل رفرنس دادن هم هستی به زودی بهت لینک می زنم البته انتقاداتی هم دارم که سر فرصت باهات در میان می زارم. به هر حال در کارت موفق باشی. با من ارتباط داشته باش

  پاسخحذف
 5. .تفرشی جان سلام
  اولا
  باید به عرض شما برسانم که مبحث ناسخ و منسوخ یک بحث کاملا پیچیده و سنگین است که با یکی دو مورد نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد .
  ثانیا
  تمامی مطالبی که شما به عنوان تضاد در قرآن بیان فرموده اید بوسیله فقه و اصول به سادگی قابل حل است نه اینکه توجیه می کند بلکه کمک می کند که زیر و بم های زبان عربی که برای ما غیر قابل فهم است قابل فهم شود .
  ثالثا
  من برای جواب دادن به سوالات شما یکبار دیگر قرآن را به طور کامل مطالعه کردم و جواب تمامی آن ها را آماده کرده ام که حدود ۲۳ صفحه شده است ( البته به اضافه ی جواب بعضی از دیگر سوالاتی که شاید به ذهن انسان خطور کند) و بعد از امتحانات برای شما می فرستم .
  رابعا
  خوشحالم از اینکه باعث شدی یکبار هم که شده قرآن را با دقت و معانی آن را با تفسیر بخوانم .
  خامسا
  خسته نباشید و خداحافظ

  پاسخحذف
 6. پاسخ:
  مرسی سینا جان که مطالب من رو مطالعه کردی.
  اولا:هیچ بحثی انقدر پیچیده و سنگین نیست که ما نتوانیم در موردش اظهار نظر کنیم حتی انرژی هسته ای که حق مسلم ماست!
  دوم:من همیشه فکر می کردم کسانی که مترجم قران هستند به زیر و بم زبان عربی اشنایند .که الان متوجه شدم بنا بگفته شما اینطور نیست .و در ثانی همانطور که گفتم هیچ چیزی برای ما غیر قابل فهم نیست.حتی انرژی هسته ای!
  سوم:همچنان منتظرم حتی اگر ۲۳۰ صفحه هم باشد اشکالی ندارد.بشرط انکه توجیه نباشد.
  چهارم:من هم خو شحالم هر چند باورش سخته!(قرار مون یادت نره بدین معنی که فقط به نص صریح قران استناد می کنیم نه تفسیر)
  پنجم:شما هم همینطور

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. مگه میشه به تفسیر توجه نکرد برخی آیات در مورد کافرانی است که باصلح درمیان مسلمانان زندگی می کنند برخی آیات در مورد کافرانی است که به مسلمانان حمله می کنند کافر که سهل است مگر عراقیها که به ما حمله کردند مسلمان نبودند آیا باید حمله آنها را مانند حمله مغول تماشا می کردیم

   حذف
 7. جالب بود !!! حرفهای دل ما رو که ناگفته مونده بود گفتی !!!

  پاسخحذف
 8. سلام دوست عزیز
  ممنونم که به من سر زدی ولی من اعتقاداتم با شما متفاوته
  من به قرآن احترام می ذارم بنابراین مطالب شما رو نمی خونم
  ببخشید ه رکس یه عقیده ای داره اما من مسلمونم و خدا و قرآن عزیزترین چیزهای منه
  موفق باشی

  پاسخحذف
 9. سلام راستش چند روزی که گیجم یعنی از وقتی اینا رو خوندم کلی حالم خراب شد.عقاید مارکس و هگل رو هم خوندم انها هم خیلی لشکال دارند ولی دارم فکر می کنم تو اینهمه سال یه ادم باشرف پیدا نشد بما بگه اقلا قران و فارسی بخونید.
  اگه گذاشته بودن تو مدرسه سر صف این خزعبلان رو فارسی خونده بودیم الان اینطوری نمیشد.
  بهر حال نمی خوام بگم تقصیر تو بوده که این طوری شده.
  ازت تشکر هم نمی کنم.
  خدا حافظ البته اگر خدائی باشه!!!!!!

  پاسخحذف
 10. یک توصیه دوستانه : زیاد خودت رو برای هدایت این امت گمراه خسته نکن ... تو هرچه هم اینا رو روشن کنی .... باباجون اونا تاریکی رو دوست دارن ... تو نمی تونی خفاش رو بیاری توی روشنایی روز .. یه سر به ما بزنی خوشحال میشیم
  +++++++++
  در ضمن .. به این دلیل که مطالب این نظرخواهی زیاد شده ... یه مطلب دیگه پست کن که بالااومدن این قسمت نظرات خیلی طول میکشه ... اصلا سوالات و جوابا رو به صورت پست جدید بذار ...

  پاسخحذف
 11. خدایا شکرت که هنوز اینهمه آدم هستن که بدون اینکه هیچ سودی براشون داشته باشه میان از کتاب تو دفاع می کنن !

  آقا/خانم نویسنده متشکرم٬ چون باعث شدی برم بعضی از این آیه هایی که مثال زدی و تفسیرشونو خودم بخونم و بفهمم که داستان چیه.
  به شما هم توصیه می کنم حتما این کار رو بکنی.

  ولی بدون خیلی ها از این کارا مثل شما کردن ولی می دونی به گفته ی خود قرآن این کار ها فقط باعث با ایمان تر شدن مومن ها و بی ایمان تر شدن بی ایمان ها میشه !‌و این خودش یکی دیگه از معجزات قرآنه!
  خدا داره هدایتت می کنه خودت نمی فهمی عزیز.
  خدا خیلی دوست داره!

  پاسخحذف
 12. پاسخ:
  سلام دوست عزیز.
  باید خدمتتون عرض کنم تا بحال و در طول تاریخ انتخاب ما و شما از روی ترس و جهل بوده .
  امیدوارم روزی برسد که از روی عشق و عقل انتخاب کنیم.
  موفق باشید

  پاسخحذف
 13. منهم میخام بگم این ممد و سایر پیامبران اصلن فرستاده کسی نبودن و فقط کاسبکار بودن و از رو دست همدیگه نگاه کردن واسه همینه همه پیامبران در خاورمیانه اومدن و مردم دز چین و ژاپن و افریقا و سایر نقاط جهان نصیبی نبردن

  پاسخحذف
 14. سلام این مطالب به نظرم خیلی آشناست شبیه نوشته های احمد کسروی و تعالیم بهاییت است

  پاسخحذف
 15. نوشته هاتون به نظرم آشناست شبیه نوشته های احمد کسروی و علی دشتی و تعالیم بهاییت است بعضی قسمتها که دقیقا کپی است

  پاسخحذف
 16. سلام
  وقتی چنین با چنین بررسیهایی آدم مواجه میشه شفاف میشه و مخصوصا اینش خیلی خوبه که قضاوت درونیش با خود مخاطبه. ارزشهای هر انسانی برای خودش مشخص و بدون سانسور بشکل یک الهام به ذهنش میاد. فقط میخواستم بگم اگه مقدور بود در مورد فرقه ها و دیگرمذاهب شاخص هم بعضی چیزا بررسی بشه.

  پاسخحذف
 17. در جواب حرفهای دوستانی که از فقه و علما صحبت می کنند:
  به قول یک دوستی، این آدمهای مفت خور و متعفن چه چیزی به بشریت عرضه کردند و چه حدمت و چه نوآوری را پایه گذاشتند... که امروز برای حل مشکلاتمان حرفهای این ها رو مرجع قرار بدیم؟
  واقعا کسانی که یه اینها استناد می کنند، چه غکری پیش خودشان می کنند؟

  پاسخحذف
 18. درود
  نخست باید بگم که ممنونم به خاطر تلاش مقدسی که داری. پس از این میخواستم پیشنهاد کنم یه مطلب درباره ی نظریه ی تکامل داروین کار کنی، به نظرم بسیار گره گشا خواهد بود.

  پاسخحذف
 19. آقای افرا اشاره کردی که مطالب کپی از بهاییت و احمد کثرویه
  یک بار دیگه مطالب پیج رو با دقت بخون خوبه که همش آدرس داره و از متون اسلامی برداشت شده، مخصوصا مطلب این دفعه که همش از قران اومده
  فقط تو دفعه اولته که داری قران رو فارسی می خونی

  پاسخحذف
 20. http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=11151
  agar mishe nazaretoon ro rajebe in khabar begid mamnoonam

  پاسخحذف